יום שלישי , 23 אוקטובר 2018
חם באתר:
דף הבית » לחיות עם HIV » ביקור ראשון אצל רופא HIV
ביקור ראשון אצל רופא HIV
עיצוב: אלי גייגר, נורברט

ביקור ראשון אצל רופא HIV

קיבלת תשובה חיובית ל-HIV? הדברים שחשוב לדעת לקראת הביקור הראשון במרפאה הזיהומית, ד"ר לובה טאו,מרכז רפואי סורסקי (איכילוב)' מספרת לנו למה לצפות, מה חשוב לה לדעת ומה צריך לעניין אותך:

לבשר למטופל, שבריא בדרך כלל, שהוא נשא HIV זה לא פיקניק, אם כי בימינו זה בכל זאת יותר קל. אתה אף פעם לא יודע מה תהיה התגובה: ישנם אנשים שחשדו וחיכו לבשורה הזאת ולכן מקבלים אותה יחסית בקלות יותר (כלפי חוץ, אני מתכוונת) ויש אנשים שעבורם זה כמו ברק שהכה משמיים. אז ראיתי אדישות וראיתי בכי, וראיתי חוסר שקט ותגובות כמו: "זהו, החיים נגמרו" ו"עדיף שהיית אומרת שיש לי סרטן". בפגישה הראשונה אני משתדלת לדבר כמה שפחות ולא להעמיס יותר מדי מידע, אלא אם מי שיושב לפני מבקש/ת לדעת יותר. במקרה כזה אני משתדלת שהמידע יהיה כמה שיותר פשוט וסכמטי. רוב האנשים ידועים מה זה HIV, את הפרטים אני כבר אסביר אחר כך, אחרי שהסערה תשכך, אחרת זה לא יופנם.

בהתחלה, אני מממליצה לקחת זמן ולתת לדברים לחלחל. הזמן שלוקח לבדיקות מעבדה להתבצע זה בדיוק הזמן הנכון – בסביבות שבוע. כאשר הבדיקות בידיי אפשר גם לדבר על הדברים יותר קונקרטית ולענות על השאלות. אם רוצים לחפש מידע – אז באתרים מקצועיים שנותנים מידע נכון, מהימן וידידותי למטופל. אם יש בסביבה אנשים שאתם מכירים שהם נשאי HIV – זה רעיון טוב לדבר עם מישהו שכבר בתוך זה. בכל מקרה, אני ממליצה לא לצלול לתוך האינטרנט. יש יותר מדי מידע לא נכון ומעוות.

 לפגישה השנייה אני קוראת ראיון הדדי, אנחנו נשוחח על HIV ומה לצפות להמשך. עדיף להגיע מוכנים וגם לרשום את השאלות שרציתם לשאול. אחרי הכל אתם מתחילים דף חדש בחיים עם שינוי סטטוס משלילי לחיובי. אני אשאל שאלות רקע כדי לקבל תמונה רחבה עליכם/ן, כגון:

  • האם יש מחלות אחרות או טיפול תרופתי קבוע או לא?
  •  האם ישנם תוספים או תרופות ללא מרשם שאתם נוהגים ליטול?
  •  האם מטופל מעשן, באיזו תדירות משתמש באלכוהול והאם מדי פעם משתמש בסמים שונים (recreational drugs)?
  • תוספי מזון למיניהם, ויטמינים וכו'?
  •  האם השתמש בסמים בהזרקה אי פעם?
  • מה ההעדפה המינית? האם אתם בזוגיות או רווקים? האם יש לכם ילדים? באיזה גילאים? וכן, הרבה פעמים יש צורך לעשות בדיקת HIV לבני/בנות זוג וילדים – דבר שמוסיף מתח, והרבה.

הפרטים האישיים הללו יכולים להשפיע על החלטה לגבי טיפול גם מתוך אחריות כלפי בני הבית. גם לאורח החיים שלכם/ן ישנן השלכות לגבי הטיפול.

עד כאו השאלות שלי- עכשיו תורכם/ן.

חשוב לי מאוד שתרגישו בנוח לשאול שאלות. לא להתבייש, אין דבר כזה שאלה מטופשת, אם היא עלתה לראש, אז כנראה שהיא חשובה. "שאלת מיליון הדולר" היא: מתי נדבקנו? על השאלה הזו קל לענות אם ביצעתם/ן בעבר בדיקות HIV. אינדיקציה נוספת היא אם חליתם במחלת חום (עלה לכם החום בלי סיבה מיוחדת), לפעמים ללא סימפטום אחר , בתקופה שבין בדיקה שלילית לחיובית. כמה מקרים כאלה יש? לא הרבה. לכן לרוב קשה לדעת מתי התרחשה ההדבקה. במקרה הטוב, אפשר לנסות לשער לפי רמת CD4, אך גם זה לא תמיד נכון.

אני נשאלת הרבה איך להתנהג עם בני זוג? אני בעצמי לא יודעת איך לספר לבני זוג, וגם לא באיזה דייט, רק יכולה להגיד שחייבים, אבל ניתן להיעזר בנשאים אחרים שכבר עברו זאת ובפסיכולוג. מלבד יחסי מין שצריכים להיות מוגנים, אין שום הגבלות. כידוע, הנגיף עובר במספר נוזלי גוף: דם, זרע, הפרשות וגינליות וחלב אם. וכן אפשר להביא ילדים לעולם בתנאי של נטילת טיפול, כמובן. נשאות HIV היא מחלה "מבגרת", תרתי משמע: תצטרכו "להתבגר" ולקחת אחריות על עצמכם/ן וגם משום שהמחלה עצמה מזרזת תהליכי הזדקנות. כך, למשל, קיימת פגיעה מוקדמת בצפיפות העצם בקרב נשאי HIV, פגיעה כלייתית, ירידה בזיכרון וכו'.

דבר אחד שחשוב לי להדגיש : אל תתמודדו עם זה לבד!!! זה קשה, במיוחד בהתחלה, אבל מדובר במחלה כרונית לכל דבר וקשה להסתיר את זה לאורך זמן. אפשר לחלוק את הקשיים עם הרופא/ה המטפל/ת, אפשר לפנות לטיפול פסיכולוגי שקיים במרכזי HIV, לדבר עם נשאים אחרים, אבל לא לשמור רק לעצמכם.

חשוב שיהיה שיח פתוח עם הרופא/ה המטפל/ת על מנת שאפשר יהיה לעזור לשמור על הבריאות הנפשית ולא רק לראות שהבדיקות "בסדר". המידע על הנשאות הוא פרטי של המטופל ונמצא תחת חיסיון רפואי. במידה ומטופל מעוניין לחשוף אותו בפני גוף כזה או אחר (למשל, מכתב לצורך ביטוח נסיעות לחו"ל) ומבקש מכתב על המצב הרפואי, עליו לחתום על ויתור סודיות, אחרת אין באפשרותנו לעשות זאת.

השאירו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסםשדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>