יום שלישי , 23 אוקטובר 2018
חם באתר:
דף הבית » תוספים, סמים והטיפול התרופתי

תוספים, סמים והטיפול התרופתי

לכל אחד ואחת אורח חיים שונה. החיים לא נפסקים עם קבלת תשובה חיובית ל-HIV אבל יש כמה דברים שבהחלט יצטרכו להשתנות כדי שתחיו חיים ארוכים וטובים יותר. כל נשא/ית HIV מטופלים במינימום 3 תרופות נגד HIV (גם אם למעשה לוקחים כדור אחד ביום, הוא מורכב מ3 תרופות), חלקנו נוטלים גם תרופות נוספות וחלקנו גם נוטלים סמים כאלו ואחרים. ד"ר לובה טאו, מרכז רפואי סורסקי (איכילוב), מגלה כמה סודות גלויים שאף אחד לא יספר לך:

כרופאה, השיח הפתוח ביני לבין המטופל/ת שלי חיוני בייחוד כשזה מגיע לדברים שלא נוח לדבר עליהם כמו שימוש בסמים. למה? כי תרופות נגד HIV וסמים מסויימים עוברים פירוק באותו מקום בגוף- בכבד. לא רק זה- הגוף מפרק אותן באותה צורה כך שתרופות נגד HIV מושפעות משימוש בסמים.

ההשפעות שיש לשילוב של סמים והטיפול התרופתי המשולב אחד על השני:

  1. עלייה אפשרית של ריכוז של הסם מה שמביא לעליה בהשפעה הרעילה והמסוכנת שלו
  2. ירידה אפשרית בריכוז של הסם וכתוצאה מכך צריכת מינון יתר של הסם
  3. עלייה אפשרית בריכוז של התרופה האנטי ויראלית וכתוצאה מכך עלייה בתופעות הלוואי
  4. ירידה אפשרית בריכוז של התרופה האנטי ויראלית וכתוצאה מכך השפעה לא מספקת על שכפול הנגיף אשר מעמיד את הנשא בסיכון לפתח עמידויות

חשוב מאוד לציין שגם אנשים שאינם נשאי HIV אך מטופלים בPEP   – טיפול לאחר חשיפה שלרוב מורכב מKALETRA וCOMBIVIR נמצאים בסיכון לאינטראקציות עם סמי מסיבות. כל אחד/ת מקבל החלטות באופן שונה, ואנחנו לא כאן כדי למתוח ביקורת. המידע כאן יעזור לך לקבל החלטה מושכלת בעניין. בחלק הבא, נעבור על הסמים הנפוצים ועל ההשפעות שיכולות להיות להם על הגוף ועל הטיפול נוגד HIV:

drug_icons_01_popersפופרס Poppers (אמיל ניטראט): יש להימנע מנטילה יחד עם תכשירים כגון Viagra  וכדומה מחשש לירידת לחץ דם משמעותית וקשה לטיפול. לא ידוע על אינטראקציות עם התרופות האנטי ויראליות

drug_icons_01_cocaקוקאין:תרופות מקבוצת PI עלולים להעלות את הרמה של קוקאין בדם מה שמעלה את רמת הרעילות שלו. REYATAZ ו-KALETRA יחד עם קוקאין מעלים סיכון להפרעות קצב לב קטלניות. שימוש יחד עם STOCRIN ו- INTELENCE גם מעלים את ריכוז הקוקאין בדם ומעלים סיכון לפגיעה כבדית. שימוש יחד עם ELVITEGARVIR (חלק מSTRIBILD) עלול לגרום לעליית הרעילות של קוקאין.

drug_icons_01_mdmaMDMA (אקסטזי, מולי): פעילות גופנית מאומצת כתוצאה מנטילת הסם עלולה לגרום לפירוק השריר ועליית חום הגוף. לאור עלייה בהפרשת סרוטונין אנשים נמצאים בסיכון לפתח serotonin syndrome – תופעה מסכנת חיים בייחוד אם נוטלים תרופות אנטי דיכאוניות מקבוצות SSRI, MAO. תרופות מקבוצת PI (PREZISTA, REYATAZ, KALETRA) בשילוב עם ritonavir וגם ELVITEGRAVIR/COBISISTAT מעלים ריכוז של MDMA בדם ומסכנים את המטופל בתופעות הרעילות של הסם (עלייה בחום הגוף דופק לב מואץ, פירוק השריר, התייבשות , יובש בפה וחריקת שיניים).

drug_icons_01_painMethamphetamine) Crystal meth): שימוש בסם עלולה לגרום לעצבנות, פסיכוזה, עלייה בלחץ הדם ודופק מואץ. תרופות מקבוצת PI וelvitegravir/cobisistat עלולות להעלות את ריכוז הסם בדם.

drug_icons_01_G gamma hydroxybutirate)GHB):  המינון ה"רגיל" שאנשים נוטלים הוא בין 0.5 ל1 מ"ל, אך קשה מאוד לא לטעות במינון כשמדובר בהשפעת אלכוהול וסמים אחרים, חושך וכו', לכן מינון יתר של G הוא שכיח למדי. שתיית אלכוהול יחד עם G עלולה להחמיר את תופעות הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית. תרופות מקבוצת PI מעלות את ריכוז הסם ולכן ישנה עלייה ברעילות גם במינונים "המקובלים" של הסם, כנ"ל לגבי(ELVITEGRAVIR/COBISISTAT).

drug_icons_01_KKetamine (ידוע בשם Special K, (K, super K: במינונים גבוהים או בקומבינציה עם תרופות אחרות תרופה זו עלולה לגרום לדיכוי נשימתי, ירידה במצב הכרה וקומה. תרופות מקבוצת PI (elvitegravir/cobisistat) מעלים את ריכוז הסם, לעומת זאת תרופות מקבוצת NNRTI כגון STOCRIN, INTELENCE וVIRAMUNE מורידים את ריכוז הסם.

drug_icons_01_weedCannabis: אינטראקציות עם הטיפול נוגד HIV עשויות לבוא לידי ביטוי בירידה בריכוז החומר הפעיל של atazanavir/ritonavir, לכן נשאים שנמצאים על טיפול בREYATAZ    יכולים להות בסיכון לכישלון וירולוגי בעקבות שימוש קבוע. אין אינטראקציות עם תרופות אחרות

הטיפול התרופתי המשולב ותרופות ללא מרשם (OTC)

הבעיה העיקרית בתרופות ללא מרשם היא בדיוק זו- הן ללא מרשם רופא ולכן השימוש בהן נעשה ללא מעקב. לפעמים מדובר בתרופות די בנאליות שעלולות לעשות בעיות.

 drug_icons_01_Vמשככי כאבים  מקבוצת הNSAIDS : תחת השם הזה מסתתרת קבוצה לא קטנה של תרופות הנמצאות בשימוש רחב ביותר – nurofen, advil, voltaren, etopan   וכדומה. תרופות כמו (Efavirenz) Stocrin  ו- (etraverine) Intellence עלולות להעלות את הרמה של התרופות מקבוצה הזו וליצור סיכון מוגבר לפתח תופעות לוואי ידועות (אזהרה לאנשים עם מחלת לב אסכמית, יתר לחץ דם, סיכון מוגבר לפתחת הפרעה בתפקוד כלייתי, פגיעה ברירית הקיבה וכו'). אם לוקחים בחשבון שחלק ניכר מהמטופלים מקבלים גם טרובדה, אז הסיכון לפגיעה כלייתית הוא אף גבוה יותר (נכון לגבי שימוש בVoltaren, פחות לגבי תרופות ה OTC מקבוצה הזו).2. משככי כאבים על בסיס קודאין: תרופות מקבוצת PI וelvitegravir/cobisistat מעלות את הריכוז של התרופות הללו ותרופות מקבוצת NNRTI  (efavirenz, etraverine,nevirapine)   מורידות את השפעתן של התרופות המבוססות על קודאין. קודאים הוא גם החומר הפעיל של התרופות נגד שיעול.

3 . נוגד דיכאון  st. john's wart או בשם המסחרי שלה REMOTIV  – תרופה שנמצאת     בשימוש די נרחב. אין לשלב אותה עם אף תרופה מקבוצת PI, עם אף תרופה מקבוצת הNNRTI  וגם לא עם elvitegravir/cobisistat ולא עם dolutegravir כי REMOTIV  גורמת לירידה משמעותית בריכוז התרופות הללו ומעמידה את המטופלים בסיכון מוגבר לכישלון וירולוגי.

drug_icons_01_stomachתרופות להורדת חומציות הקיבה (נוגדי צרבת): תרופות המבוססות על magnesium וaluminium – Maalox, Tums, Rennie וכו' הנמצאות בשימוש להקלה על תסמיני צרבת. תרופות מקבוצת II נספגות פחות טוב בשילוב עם נוגדי צרבת. לכן יש למזער עד כמה שניתן שימוש בתכשירים הללו או ליטול אותם בנפרד: ניתן ליטול מעכבי אינטגראז כשעתיים לפני או 6 שעות אחרי נטילת תרופות להודת חומציות הקיבה.

תרופות מקבוצת הPPI – Losec, nexium, lanton וכו' לא ניתן לשלב עם תרופות כמו REYATAZ, EDURANT  לאור כך שספיגה של תרופות הללו מושפעת מ PH של הקיבה.

מבחינת REYATAZ במקרה של שימוש בPPI כדאי ליטול אותו בנפרד עם הפרש של מינימום 12 שעות בין התרופות. כנ"ל גם לגבי שימוש בh2-blockers , אך הפרשי שעות הם כ10 שעות בין הנטילות.

 ויטמינים: לרוב המחשבה היא שויטמינים הם תוסף תזונה שמטרתו להועיל ולא להזיק.   צריך להתייחס לויטמינים כתרופה לכל דבר. לרוב, אינטראקציות עם תרופות נגד HIV  לא נבדקו, אך ישנן השארות והזהרות. כך, למשל, לא מומלץ ליטול מולטי- ויטמינים יחד עם תרופות מקבוצת (PI (dolutegravir,raltegravir,elvitegravir משום שהויטמינים עלולים להוריד את ריכוז התרופה עד כ30% בערך. לכן מומלץ ליטול את תרופות ה-HIV הללו שעתיים לפני הויטמינים או 6 שעות לאחר מכן. זה נכון גם אם נוטלים את הויטמינים בנפרד ולא קומפלקס. זה נכון גם לגבי תכשירים המכילים סידן – יש ליטול אותם בנפרד II באותם הפרשי שעות.

חשוב לי מאוד לציין שישנן אינטראקציות רבות בין התרופות האנטיויראליות לבין תרופות נגד HIV ותרופות שצוינו כאן הן רק התרופות שיכולות להיות ללא מרשם. כדאי להיוועץ ברופא מטפל בכל פעם שמתחילים תרופה חדשה, במיוחד אם מדובר בתרופה לשימוש קבוע.

השאירו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסםשדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>