יום שלישי , 23 אוקטובר 2018
חם באתר:
דף הבית » בריאות » iPrex- מחקר עולמי על הטיפול התרופתי המקדים
iPrex- מחקר עולמי על הטיפול התרופתי המקדים

iPrex- מחקר עולמי על הטיפול התרופתי המקדים

מהיום הראשון בו התגלה נגיף הכשל החיסוני האנושי, HIV, הנגיף המחולל של תסמונת האיידס, היה ברור כי האנושות עומדת בפני אחד האתגרים הבריאותיים הגדולים ביותר מאז ימי המגפה השחורה. 

גם לאחר המצאת והנגשת הטיפול התרופתי המשולב (הקוקטייל) התברר כי אנחנו עומדים בפני נגיף שאינו רק פיזי אלא חברתי. ההקשרים המיניים והסוציו-אקנומיים של הנגיף, ודרכי ההתפשטות המהירות של הנגיף, בשילוב עם נוכחתו בקבוצות מוחלשות היוו, ועדיין מהווים, המשוכות הגדולות ביותר למתן מענה מניעתי לתפשטות הנגיף. בעשור האחרון, מעצמות העל וארה״ב בראשן, פיתחו גישות שונות למלחמה ב-HIV/איידס כאשר רובן  התמקדו בהנגשת מענה תרופתי. בשנים האחרונות, כאשר שיעורי הנגיף נמצאים בירידה ברוב העולם, למעט בישראל ומספר מדינות אחרות, ההתמקדות עברה למחקרים התנהגותיים אשר שופכים אור על הקשר בין אורח חיים, התנהגות מינית ונוכחות הנגיף. אנשי מקצוע בתחום מבינים, היום יותר מתמיד, כי למרות ששיעורי הנגיף גבוהים יותר בקרב קבוצות מסוימות, כגון גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, התערבות רפואית בלבד אינה יכולה לספק את כל הכלים למלחמה נגיף.  במילים אחרות, על מנת להילחם בנגיף יש צורך להבין אותו- אך יש צורך להבין את המניעים התנהגותיים ללקיחת סיכונים בקיום יחסים מיניים לא בטוחים.

הפוך על הפוך

היגיון קורא לטפל במחלה- לאחר הופעתה. מדינות העולם אימצו לפני שנים מדיניות הקוראת לטיפול במחלה לפני הופעתה, או במילה אחת: מניעה. בהקשר של HIV/איידס מניעה לרוב הסתכמה בהפצת קונדומים ומידע על מין מוגן בנוסף להנגשה של בדיקות לגילוי הנגיף. גישת ״טיפול כמניעה״ או באנגלית Treatment as Prevention )TasP( התבססה על הרציונל שהטיפול התרופתי המשולב הוכיח את יעילותו בהורדת נוכחות הנגיף בגוף וכפועל יוצא- יכולת העברת הנגיף מאדם לאדם פוחתת.

בישראל, רציונל זה לא אומץ, ואף במקרים מסויימים, הושתק על ידי גורמים במשרד הבריאות. ב-2007, המכון הלאומי לבריאות בארה״ב (גוף ממשלתי) פתח במחקר מקיף שמטרתו היתה לבדוק את יעילות הטיפול התרופתי המשולב כאמצעי מניעה בקרב שליליים ל-HIV. המחקר, iPrex,  נערך בקרב 2500 גברים המקיימים יחסי מין עם גברים ונשים טרנסג׳נדריות המקיימות יחסי מים עם גברים. קצת מעל מחצית המשתתפים במחקר התבקשו ליטול תרופה בשם טרובדה אשר מהווה חלק מהטיפוך התרופתי המשולב וקצת  פחות ממחצית התבקשו ליטול כדור דמה (פלסבו). המחקר ארך כשלוש שנים והחל בפרו ואקוודור ולאחר מכן הורחב לארה״ב, תאילנד, דרום אפריקה וברזיל. השערת המחקר היתה כי נטילת טרובדה על בסיס קבוע ובצורה עכבית יכולה למנוע את השרשת הנגיף ובכך למנוע העברת הנגיף מאדם לאדם. תוצאות המחקר, שפורסמו ברחבי העולם ואפילו קיבלו את ברכתו של נשיא ארה״ב אובאמה, הראו את הנתונים הבאים:

יעילות הטיפול באה לידי ביטוי בקרב הנחקרים אשר נטלו את התרופה על בסיס קבוע.

אלו שנטלו את התרופה על בסיס יומי (7 ימים בשבוע) ובכך שמרו על נוכחות גבוהה של התרופה בדם- הראו ירידה בסיכון הידבקות של 99%

אלו שנטלו את התרופה 4 ימים בשבוע הראו ירידה בסיכון הידבקות של 96%.

לא הכל ורוד בחיים

לכל מטבע יש שני צדדים וחשוב גם לעמוד על הבעיות עם גישה זו, כאשר רובן נובעות מסיבות מוסריות:

כ-60% מאנשים החיים עם HIV בעולם, אינם נמצאים בטיפול תרופתי. לרוב מדובר במדינות העולם השלישי וכאלו בהן שירותי הבריאות אינם מפותחים. הנגשת טיפול תרופתי מציל חיים לאלו שאינם זקוקים לו מעוררת חששות מוסריים לאור עובדה זו.

כמו כן, יעילות הטיפול התרופתי המשולב נשענת על היצמדות לטיפול (נטילת הכדורים על בסיס יומי ועכבי).  חוסר היצמדות לטיפול, הנובעת לרוב מקשיים פסיכולוגים של מטופלים, מהווה אחת הבעיות העיקריות העומדות בפני רופאים ואנשי מקצוע, מה שמעלה את השאלה הבאה: אם אנשים הזקוקים לטיפול מציל החיים מתקשים בכך- כיצד בעיה זו תיפתר בקרב אלו אשר אינם זקוקים לטיפול?

והבעיה הגדולה ביותר, והכי פחות מדוברת, היא המסר של לגיטימציה לקיום יחסי מין לא מוגנים(ללא קונדום). במלים אחרות, בני אדם ימשיכו לקיים יחסי מין ללא קונדום, דרך העברת הנגיף השכיחה ביותר.

 

אודות admin