יום שלישי , 23 אוקטובר 2018
חם באתר:
דף הבית » לחיות עם HIV » אכזבה: השתלת מח לחולי סרטן נשאי HIV לא השמידה נגיף

אכזבה: השתלת מח לחולי סרטן נשאי HIV לא השמידה נגיף

השתלת מח עצם בחולי סרטן נשאי HIV השמידה סרטן אך לא HIV

שני נשאי HIV שלקו בסרטן עברו השתלת מח עצם- אך לא נרפאו מ-HIV כפי שקיוו. רופאי השניים קיוו לחזור על הצלחה של הפציינט הברלינאי.

ב-2008 טימות׳י ריי בראון מברלין מצא את עצמו בכותרות העולמיות כאדם הראשון אשר החלים לחלוטין מ-HIV
. בראון, או הפציינט הברלינאי, היה נשא HIV אשר לקה בסרטן הדם עבר טיפולי כימותרפיה שלא הצליחו. כמוצא אחרון, רופאיו החליטו על השתלת מח עצם. השתלת מח עצם היא פרוצדורה קשה עם אחוזי הצלחה נמוכים בה משמידים את מערכת החיסון הקיימת והחולה ומשתילים מח עצם חדש על מנת לאפשר למערכת החיסון לבנות את עצמה מחדש. ישנם מספר סיכונים פרוצדורה זו, כאשר הסיכון הגדול ביותר הוא חדירת זיהומים בזמן שמערכת החיסון מושבתת. בקרב נשאי HIV הסיכון עולה בשל נוכחות נגיף. בבדיקות שנעשו בבראון במשך כ-3 שנים לאחר השתלת מח העצם- לא התגלה זכר לנגיף גם לאחר שרופאיו של בראון הורידו אותו מהטיפול התרופתי המשולב.

סרטן זה טוב לנו (?)

איך בעצם זה קרה: השתלת מח העצם שקיבל בראון היתה ייחודית: התורם היה בעל ״פגם״ גנטי ששיחק לטובתו, ולטובת בראון. HIV יכול לחדור לתא ה-T שאחראים על המענה הראשוני בפלישה של גופים זרים למערכת החיסון, ע״י שימוש בשני קולטנים שנמצאים על מעטפת התא. כאשר אחד מהקולטנים האלה חסר- הוירוס אינו יכול להחסיר את עצמו לתא,להשמיד אותו ולהתרבות על חשבונו. התוצאה: לא ניתן להידבק ב-HIV. במקרה הזה, התורם היה סופר-קונטרולר, חסר קולטן CCR5 אשר מונע מהנגיף לחדור לתאי מערכת החיסון.

מאחר ומערכת החיסון של בראון ״אימצה״ את מערכת החיסון מהתורם- היא ״אימצה״ גם את המחסור ב- CCR5 ובכך מנעה מיחידות הנגיף המסתתרות ברקמות שונות בגוף להתעורר ולהתקיף מחדש את מערכת החיסון.

התוצאה: טימות׳י ריי בראון נרפא מ-HIV.

במקרה שלנו, תרומת מח העצם שקיבלו השניים (מתורמים שונים) היתה ללא פגם גנטי זה. במלים אחרות- יחידות HIV רדומות שהסתתרו ברקמות שונות בגוף המטופלים התעורר וחזרו לתקוף את מערכת החיסון שלהם. כתוצאה, רופאים החזירו את השניים לטיפול התרופתי המשולב.

חשוב לציין ששקילת גישה זו כמרפא ל-HIV אמנם מעניינת ויעילה- אך לא פרקטית. מעבר לצורך בהתאמה מושלמת בין סוגי הדם בין תורם לנתרם, מח העצם הנתרם צריך להיות ״לוקה״ בפגם הגנטי המדובר, פגם הקיים ב-1 מ-300 בני אדם בצפון אירופה בעיקר. כמו כן, הפרוצדורה נשמר רק כמוצא אחרון לטיפול בסרטן משום שהיא מסוכנת וסיכויי ההצלחה בה לא מזהירים שלא דבר על העלויות הגבוהות.

אודות admin