יום שלישי , 23 אוקטובר 2018
חם באתר:
דף הבית » חדשות וכותרות » מתקרבים למרפא: מחקר ניסיוני בקופים מצביע על הצלחה
מתקרבים למרפא: מחקר ניסיוני בקופים מצביע על הצלחה
Monkey

מתקרבים למרפא: מחקר ניסיוני בקופים מצביע על הצלחה

ד"ר פיקר מאוניברסיטת אורגון לבריאות ומדע בארה"ב הצליח להעיר מחדש את המירוץ למציאת מרפא ל-HIV.

 ההסבר לקושי במציאת מרפא לנגיף הכשל ההחיסוני טמון בכמה אזורים. העיקרי שבהם הוא מצבורי נגיף רדומים שהטיפול התרופתי המשולב לא מגיע   אליהם כדי להשמיד אותם. לכן הוא מוגדר כמחלה כרונית.  ד"ר פיקר וצוותו השתמשו בוירוס ההרפס על מנת להחדיר תאי וירוס SIVשהוא המקבילה של וירוס הכשל החיסוני האנושי- רק בקופים, לגופם של 14 קופים.

הרפס זה טוב לנו?

80% מבני האדם נושאים, בצורה כו או אחרת את וירוס ההרפס.  מאחר ומדובר בוירוס ״מוכר״ לגוף ולא אלים, ניתן לעורר על ידו תגובה מבוקרת ש מערכת החיסון- לעומת HIVשהוא וירוס אלים ועמיד אשר היה מעורר תגובת מערכת חריפה שלא ניתנת לבקרה.

בבדיקות שנערכו במסגרת המחקר, התגלה כי אצל כמעט ממחצית הקופים לא נותרו סימנים של SIV כלל- אפילו לא ברקמות פנימיות.

איך זה קרה ומה זה אומר?

כשכתבנו למעלה שמערכת החיסון מגיבה בצורה מבוקרת יותר לוירוס ההרפס, התגובה גם נמשכת לאורך זמן. בדרך כלל, כאשר היא מתמודדת עם פולשים זרים, מערכת החסיון מגיבה במכת נגד אחת וחזקה שאמורה לחסל כל איום. במקרה הזה, מערכת החיסון הגיבה לפלישה הראשונה של וירוס ההרפס ותקפה את הוירוס, בשונה מהרגיל, ״חיילים מנומנמים״ המשיכו לסרוק את מערכות החיסון של הקופים גם לאחר שגל התקיפה הראשון נגמרץ כאשר חיילים אלו גילו את יחידות הוירוס הרדום- הם התעוררו והשמידו אותם. בשורה התחתונה- וירוס ההרפס, שנשא עליו את SIV לא יכל להסתתר בשום מקום.

חצי כוס מלאה- ומה עם החצי הריק?

המחקר הזה באמת מעודד, אבל צריך לזכור שרק מחצית מהקופים הראו החלמה פונקציונלית מ-SIV ואילו השאר לא. תוצאה שכזו מצביעה ישנם עוד כמה דברים שצריך לחקור ולהבין כדי להעלות את אחוזי ההצלחה של תרפיה מסוג זה למציאת מרפא ל- HIV.

אודות admin