יום שלישי , 23 אוקטובר 2018
חם באתר:
דף הבית » בריאות » מניעה ביולוגית – סוג של חיסון ?
מניעה ביולוגית – סוג של חיסון ?

מניעה ביולוגית – סוג של חיסון ?

דר' איציק לוי, מנהל מרכז האיידס במרכז הרפואי שיבא, מסביר למה קונדום הוא כבר לא התשובה היחידה למניעת HIV

טוב, סוף סוף הגיעו למסקנה שאנחנו סתומים: אוכלים, מעשנים ומזיינים את עצמינו למוות. כל מסעות ההסברה והשכנוע של שימוש בקונדום לא הפסיקו את מגפת האיידס, ולכן די ברור היום שלא די במניעה "התנהגותית". ברגע שהבינו את הנקודה התחילו המדענים לחקור שיטות ביולוגיות שיסייעו למין האנושי בכלל וההומואי בפרט להימנע מהדבקה בנגיף ה- HIV הגורם לאיידס.

כמובן שהדרך היעילה ביותר הייתה לפתח חיסון אשר יינתן בריקה פעם או שלוש פעמים בחיים והוא יביא לפיתוח מערכת חיסון יעילה נגד הדבקה בנגיף, בדיוק כפי שקרה עם נגיף דלקת הכבד מסוג B (הפטיטיס) ונגד נגיף הפפילומה (וזה המקום להזכיר לכל מי שעוד לא חוסן לרוץ להתחסן נגד שתי מחלות אלו). אבל, מה לעשות ונגיף ה- HIV כל כך הרבה יותר חכם מאתנו ועד היום עוד לא הצליחו המדענים לפתח חיסון נגדו.

אבל, גם בלי חיסון יש מספר דרכים להביא למניעה ביולוגית:

א.      טיפול מונע קבוע (iPREP) – הכוונה בנטילת שתי תרופות נגד הנגיף באופן קבוע למי שאינם נשאים. במספר מחקרים הראו שמי שנוטל שתי תרופות אלו באופן קבוע וממושך עשוי להיות מוגן ביותר מ- 80% נגד הדבקה גם אם מקיים יחסי מין לא מוגנים. לדרך מניעה זאת יתרון במיוחד באנשים שאינם מסוגלים להשתמש בקונדום באופן קבוע (למשל, אלרגיה לקונדום או הפרעה אנטומית של מבנה איבר המין המונע חבישה יעילה של הקונדום). לא בטוח שאחרים ירצו להתחייב לקחת טיפול תרופתי שעלולים להיות לו השלכות ארוכות טווח למשך כל תקופת חיי המין שלהם (עד גיל 120 ?!)

ב.      טיפול מונע לאחר חשיפה (PEP) – מדובר בנטילת כל תרופות הקוקטייל (שלוש תרופות) למשך חודש ימים לאחר אירוע "מסכן". טיפול זה עשוי למנוע את ההדבקה באחוז גבוה במיוחד באלו שמתחילים אותו באופן מידי. כל דחייה של הטיפול, במיוחד לאחר 24 שעות, מפחיתה את יעילות הטיפול.

ג.       איתור נשאים והתחלת טיפול מידית (treatment as prevention) – משני מחקרים מאוד גדולים שתוצאותיהם פורסמו במהלך השנה האחרונה עולה כי הסיכון ממגע מיני לא מוגן עם נשא שמטופל היטב ונוטל את הטיפול כהלכה ושעומס הנגיפים בדמו מתחת סף הגילוי של הבדיקה אפסי. החוקרים נזהרים ואומרים שהסיכון אינו אפסי (בעיקר משום שלא נכללו במחקר די זוגות על מנת להגיע לתוצאות טובות יותר מבחינה סטטיסטית) אבל ברור שהתחלת טיפול מוקדמת מפחיתה את הסיכוי שנשא ידביק במידה רבה ביותר.

כיום ברור שרק "קוקטייל" שיכלול בנוסף לקונדום את דרכי המניעה הביולוגים המצוינים לעיל (טיפול מונע קבוע למי שאינו יכול להשתמש בקונדום, טיפול מונע מידי למי שאירעה לו תאונה, וכן איתור נשאים וטיפול מוקדם בהם) יביא למיתון המגפה ואם ירצה השם (או מי שרוצה את הדברים האלה) אפילו לעצירתה.

ועוד מילה חשובה: טיפול מוקדם ביותר (רצוי ממש עם ההדבקה) עושה טוב לא רק לסביבה (שהרי אז הנשא שנדבק יהיה פחות "מדביק" במגע מיני) אלא גם לנשא עצמו. התחלת טיפול מוקדמת ביותר עשויה גם לתרום להחלמה שלמה של הנשא באמצעות כך שהיא אינה מאפשרת לנגיף לשתול את עצמו במאגרי מערכת החיסון בגוף. אבל זה כבר לפעם אחרת…

אודות admin