יום רביעי , 26 ספטמבר 2018
חם באתר:
דף הבית » בריאות » הומיאופתיה: סוד גלוי ?
הומיאופתיה: סוד גלוי ?
homeopathy_HIVtalk

הומיאופתיה: סוד גלוי ?

ג׳רמי שר גילה כי טיפול הומיאופתי בשילוב עם הטיפול התרופתי המשולב עושים פלאים בקרב נשאי HIV באפריקה. למעלה מ-3,000 המטופלים בקליניקות שהקימו שר ואשתו קמילה ברחבי היבשת מוכת העוני, הם הוכחה מוצקה להצלחת הגישה ההוליסטית. הומיאופתיה היא אחת מהרפואות בגישה ההוליסטית. רפואה זו עובדת על כמה עקרונות כאשר החשוב שביניהם הוא עיקרון השלם (באנגלית, ״הול״=שלם, הגישה השלמה). העיקרון ההוליסטי אומר שעל מנת לרפא סימפטומים של מצב רפואי מסוים, יש להסתכל על האדם כמכלול מערכות (גוף, נפש, מוח) ולתת מענה טיפולי לכל אחת מהן. במילים אחרות, גוף-נפש-רוח הם מה שמרכיב את האדם. כאשר אחד ממשתפי ״השילוש הקדוש״ הזה חולה – בהכרח שלושתם חולים. עוד עיקרון מעניין בהומיאופתיה הוא כלל הדמיון, שפועל על עיקרון פשוט: טפל במחלה – עם המחלה. מה זה אומר? הרפואה ההוליסטית גורסת כי הגוף שלנו על כל מערכותיו מסוגל להתמודד עם מחלות כאלו ואחרות. כל מה שצריך לעשות זה להראות או ״להזכיר״ לו איך. לכן אדם שמתלונן על כאבי ראש – כחלק מהטיפול יקבל "רמדי" (על זה מיד נדבר) שיגרום לאותם סימפטומים, ובכך יעיר את הגוף להחלים את עצמו. אז רמדי, בתרגום פשוט מאנגלית, פירושו תרופה. הרמדיות שנרקחות במסגרת טיפולים הומיאופתיים מופקות מכל חומר אפשרי בטבע (דבר המצריך ידע נרחב מצד המטפל) והנה החלק המפתיע: במסגרת תהליך הפקה מדויק להפליא, הרמדיות בעצם מכילות תמצית חזקה של האלמנטים החשובים מכל מרכיב. הומיאופתיה מטפלת באמצעות אותה תמצית חזקה, ומאתגרת את מערכת החיסון עם אותן רמדיות הגורמות לסימפטומים אשר המחלה מציגה – אך ללא המרכיבים המסוכנים של המחלה.

היפי מקצועי

כששואלים את ג׳רמי שר מה הוא עשה בחיים לפני שנחשף להומיאופתיה, בשנות ה-80 המוקדמות, הוא עונה בביטחון גמור: "היפי מקצועי". יליד זימבבואה, בן להורים בתחום הרפואה הקונבנציונלית ונכדו של רבה הראשי של זימבבואה, שר נולד לתוך עולם בו עזרה לזולת היא טבע שני. מעולם לא להתעניין בלימודי רפואה, אך כאשר נחשף לעולם הרפואה ההוליסטית שינה שר את דעתו. לאחר 30 שנה של טיפול בהומיאופתיה בעולם המערבי, הוא התחיל להשתעמם. ואז בשנת 2005, במסגרת ביקור אצל קולגה במרפאתו בטנזניה, נחשף שר לאיידס בפעם הראשונה. הוא גילה כי בניגוד למערב, בו גילוי מוקדם של נשאות HIV מאפשר ברוב המקרים נגישות גבוהה לטיפול תרופתי מציל חיים, הרי שבאפריקה המציאות הפוכה: גילוי מוקדם, במקרים הבודדים והנדירים בו הוא קורה, אינו מבטיח נגישות לתרופות ולהצלת חיים אלא רק תורם לתחושת השעון המתקתק. השילוב בין הנזקקות לטיפול כלשהו + הפתיחות התרבותית המקומית לרפואה ההוליסטית, אפשרו לשר לגלות את כוחה של הומיאופתיה גם בטיפול באיידס. העיקרון הוא עיקרון פשוט: טיפול הומיאופתי בשילוב עם הטיפול התרופתי המשולב עושים פלאים! מה זה אומר פלאים? אז נתחיל מלהסביר שנגישות תרופות באפריקה הוא דבר בעייתי. ככלל, 60% מהאנשים בעולם הזקוקים לטיפול התרופתי המשולב – לא מגיעים אליו בכלל. ורוב ה-60% האלה חיים באפריקה, יבשת מוכת רעב ועוני ונטולת תשתיות ברובה. במקרים בהם יש נגישות לתרופות, הן ניתנות בחינם, ובשל כך לא מדובר בתרופות המתקדמות ביותר. אם נוסיף לתמונה העגומה הזו מצבים בהם מרפאת האיידס הקרובה למקום מגוריך עלולה להיות במרחק 100 קילומטר מכפר מגוריך, ואין ברשותך כלי רכב – אך יש לך משפחה להאכיל, פתאום הצורך התרופות יורד לתחתית סדר העדיפויות.

חלומות על רדיפה

משנת 2008, ג׳רמי ואשתו קמילה (הומיאופתית בעצמה) טיפלו בלמעלה מ-3,000 מטופלים בהצלחה. מה זה ״בהצלחה״? לטענת שר, ישנם מספר קריטריונים המצבעים על שיפור במצב המטופל: רמת אנרגיה גבוהה, חזרה של חוש התיאבון וירידה דרמתית בתופעות הלוואי של הטיפול התרופתי. ובדיקות דם כמובן. רמות CD4 שעולות מ-1 למעל 400 מצביעות על התאוששות מערכת החיסון. אבל אין עוררין שהסימפטום בעל החשיבות הגבוהה ביותר הם חלומות. כן כן, חלומות. כמו שציינו, הגישה ההוליסטית מסתכלת ומטפלת באדם כמכלול מערכות, וכולנו יודעים שחלומות הן מראה של התת-מודע. התרבות האפריקאית נותנת מקום נכבד לחלומות וייצוגיהם. לדוגמא, אלמנה לא תתחתן מחדש, אלא אם כן תקבל סימן מאשר מבעלה המנוח. ניסיונו של שר לימד אותו כי בעצם השיחה על חלומות, מושא שהמקומיים מדברים עליו בפתיחות מפתיעה, ניתן לאבחן את מצבו של המטופל. שר מספר כי הפנה אנשים רבים אשר הגיעו אליו לצורך לאבחון כללי בלבד, לגשת לבדיקת HIV, מאחר וחלומותיהם על רדיפה מאפיינים את תקופת ההדבקה הראשונית. מעניין לציין, כי כאשר שר מדבר על כך הוא מדגיש את הקשר בין חלומות על רדיפה, ובין הסטיגמה של אלו החיים עם המחלה. כששאלתי אותו על כך, שר מזכיר לי כי בהרבה ממקרי האיידס בהם הוא מטפל ההידבקות התרחשה בעקבות מעשי אונס ואלימות. מעבר לטיפול בחולי איידס, ג׳רמי, אשתו קמילה ושלושת ילדיהם מתגוררים בטנזניה ומפעילים מספר גדל והולך של קליניקות המציעות טיפול הומיאופתי בחינם לחולי איידס. הם הקימו 2 בתי ספר לילדים של חולי איידס, ומפעילים פרויקט חלוקת משקפי ראיה בחינם לאלו הזקוקים להם. הם בנו פרויקטים מיוחדים של מעורבות קהילתית לצעירים, ומספקים חבילות אוכל לנזקקים. בין כל הפעילות הזו, שר מלמד את שיטתו לטיפול באיידס במלאווי, קניה ואוגנדה.

אודות admin