יום רביעי , 26 ספטמבר 2018
חם באתר:
דף הבית » בריאות » PrEP: מה אנחנו (לא) יודעים
PrEP: מה אנחנו (לא) יודעים

PrEP: מה אנחנו (לא) יודעים

כדי לענות על שאלת הכותרת- כדאי להבין מה זו המילה המוזרה הזו שהאיות שלה- עוד יותר מוזר:

PrEP היא ראשי תיבות של Pre Exposure Prophylaxis  או בעברית פשוטה- מניעה טרם חשיפה. למחלות מסוימות, כמו מלריה או HIV, אין חיסון (חיסון הוא בד"כ זריקה המכילה נגיף מוחלש או מת של המחלה שמלמד את מערכת החיסון לפתח הגנה נגדו, כמו חיסון נגד שפעת) וגם אין מרפא במידה ונדבקת במחלה. אז מה עושים אם רוצים לצמצמם את הסיכון להידבק במחלה שכזו?

 PrEP  זה מה שעושים. במילים פשוטות- משתמשים באמצעי מניעה עוד לפני שהחשיפה למחלה אמורה להתרחש. אם ממש עכשיו עולה השאלה "רגע, אז קונדום זה גם PrEP?" התשובה בהחלט יכולה להיות "כן"- המונח PrEP מתייחס לכל תהליך מניעתי לפני חשיפה לגורם מחלה, בין אם הוא רפואי או מסתכם במדיניות בריאות הציבור.

(אנקדוטה: באנגלית, המילה prep היא קיצור של preparation – הכנה מראש)

ועכשיו שסיימנו עם לשון ותחביר בשפה האנגלית- ניגש לעניין לשמו התכנסנו:

במאי 2014, המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CDC) יצא בהודעה בה הוא ממליץ על השימוש בכדור בשם טרובדה (Truvada) כאמצעי מניעה לפני חשיפה ל-HIV. טרובדה היא אחת מהתרופות האפשריות בטיפול התרופתי המשולב לאנשים החיים עם HIV/איידס. ההמלצה כללה כמה דגשים:

  • בוא אחד- בואו כולם: אז זהו, שלא. ההמלצה היא לאנשים הנמצאים בקבוצות סיכון להידבקות ב-HIV כגון זוגות מעורבי סטטוס (אחד/ת + והשני/ה -), גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, והעוסקים/ות במקצוע העתיק בעולם.
  • תם עידן הקונדום: אף אחד לא יעיז להגיד דבר כזה- ההמלצה היא בנוסף לשימוש באמצעי מניעה כגון קונדום. חוצמזה, שקונדום הוא אמצעי המניעה היחיד כנגד מחלות מין אחרות.
  • אני רק אחד אכלתי: רק אם אחד אכלת- כל יום. נטילת הכדור על בסיס יומי היא המפתח להצלחתו.

הרעיון של PrEP כגישה יעילה למניעה הוא לא חדש. ב- 2009 פורסם מחקר VOICE בו העמידו במבחן ג'ל וגינלי בעל מרכיבים זהים לטרובדה, כאמצעי מניעה לנשים בקבוצות סיכון. ההיגיון שעמד מאחורי זה (חוץ ממדיניות בריאות הציבור) היה לתת לנשים את היכולת להגן על עצמן מפני מחלות במצבים בהם אין להן יכולת לנהל משא ומתן מיני (כן, יש כזה דבר) עם הפרטנרים שלהן. במילים אחרות- אשה שלא יכלה לסרב לקיים יחסי מין עם בעלה ונאמנות היא לא אחת מהתכונות הבולטות של הממזר- יכלה לפחות להגן על בריאותה גם בסיטואציה אכזרית שכזו. מציאות כזו נותנת לגיטימציה לגישה ואפילו מעוררת סימפתיה והערצה למי שחשב על הרעיון. המחקר הופסק בגלל היענות נמוכה מאוד לטיפול (רוב הנשים לא עשו שימוש יומיומי בטיפול, כנדרש) מה שהשפיע על מדידת יעילות הטיפול (צמצמם הדבקה או לא ואם כן- באיזה שיעור). אבל התיאוריה נשארה עומדת בעינה וכל עוד לא הופרכה, המחקרים המשיכו ותוצאותיהן פורסמו:

מחקר iPrex:

אוכלוסיה (HIV-): MSM )גברים המקיימים יחסי מין עם גברים) ונשים טרנסג'נדריות

תוצאות: 92% ירידה בסיכון להידבקות בנטילת הטיפול כל יום.

בונוס: משתתפים דיווחו על ירידה במספר הפרטנרים המזדמנים + עליה בשימוש     בקונדום.

מחקר TDF2:

אוכלוסיה (HIV-): גברים הטרוסקסואלים ונשים הטרוסקסואליות

תוצאות: 62% ירידה בסיכון להידבקות בנטילת הטיפול כל יום.

בונוס: תוצאות המחקר עשו כותרות למרות פרט עיקרי שהוחסר- המדגם שנלקח למחקר היה קטן מדי מספרית (609 משתתפים) מכדי ללמוד ממנו על כלל האוכלוסיה.

מחקר   PARTNER PrEP:

אוכלוסיה: זוגות הטרוסקסואלים מעורבי סטטוס

תוצאות: ירידה של 62%-73% בסיכון להידבקות בנטילת הטיפול כל יום.

בונוס: החוקרים היו כל כך מרוצים מהתוצאות ותקפותן שהמחקר הוכתר כהצלחה והופסק מוקדם מהצפוי.

חפירה קצת יותר מעמיקה בנושא, גילתה שגישת מניעה טרם חשיפה ל- HIV נמצאת כבר בשימוש. נשים בהיריון החיות עם HIV/איידס מקבלות טיפול תרופתי מסויים שמעבר לעצור את התרבות הנגיף בגופן- הוא מונע את מעבר הנגיף לעובר והשרשתו. כאן אנחנו נכנסים לטריטוריה שעדיף שרופאים וחוקרות יסבירו- אבל הנקודה די ברורה.

אז מה בעצם יש לנו כאן? יש לנו גישת מניעה טיפולית שמושתת על נטילת תרופות ולא על שינוי התנהגות. השיח סביב HIV/איידס הוא שיח לא פשוט כי הוא מתנהל סביב 2 נושאים שהם טאבו מוחלט:

מין ומוות.

החיבור של שניהם ביחד יצר מצב בו עצם קיום דיון ציבורי על הנושא הפך להיות מוקצה מחמת מיאוס. שיח על HIV/איידס הוא בהכרח שיח על סקס ועל סקס "טמא ואסור". אולי הגיע הזמן לשאול שאלה:

כשאנחנו מדברים על מניעת HIV/איידס, מה בדיוק אנחנו רוצים למנוע- מניעת התפשטות הנגיף או מניעת התנהגות מינית מעוררת מחלוקת ולא מובנת?

גישת המניעה באמצעות PrEP יכולה לתת תשובה לשאלה הזו- אם אנחנו יודעים מה אנחנו שואלים.

אודות admin