יום שלישי , 23 אוקטובר 2018
חם באתר:
דף הבית » בלוגים » הבלוג של אלון » כנס האיידס העולמי 2014: כאן להזכיר ולזכור
כנס האיידס העולמי 2014: כאן להזכיר ולזכור
כל יום אני זוכר שאני נשא HIV

כנס האיידס העולמי 2014: כאן להזכיר ולזכור

אני חיובי ל-HIV.כבר עשר שנים שאני זוכר את זה כל יום כל היום. אני זוכר את זה כשאני לוקח את הכדורים שלי, אני זוכר את זה כשאני נפגש עם אנשים חדשים ואני זוכר את זה כל פעם שאני מסתכל על הקעקוע של הסרט האדום על היד שלי (תוצאה של הכנס לפני שנתיים.)

לפני שנתיים נשלחתי לוושינגטון די.סי. להשתתף בכנס האיידס העולמי, שקורה אחת לשנתיים.

הכנס, שמאורגן ע"י החברה הבינלאומית לאיידס, נערך השנה בפעם ה-20 ומתקיים במלבורן אוסטרליה. אל תטעו לחשוב שמדובר בכנס שולי של כמה הזויים. ממש לא. הכנס מביא כ-20 אלף משתתפים, מכל העולם ומקשת רחבה של תחומי ידע שקשורים לנושא. פריצות דרך מדעיות, מחקרים חברתיים, פריון, HIV בנוער וילדים, חוק ומשפט- זו רשימה חלקית של התכנים המועברים בכנס בן החמישה ימים.

בחזרה אלי. הסיבה שנשלחתי לכנס היתה להשתתף בכנס מקדים שהיה פתוח אך ורק לאנשים החיים עם HIV  ופעילים בקהילות שלהם ושלהן. היינו 200 נציגים ממדינות שונות כגון ישראל, מדינות אפריקה, מצרים, לבנון, אירופה, אסיה וכל חור אחר שתוכלו להעלות בדמיונכם. זו הייתה החוויה המעצימה והמחזקת ביותר שחוויתי אי פעם. לא יצא לי אף פעם לבלות בחברת אנשים שווים לי, הן בחוויית החיים עם HIV  והן בבחירה לעסוק בתחום המאתגר הזה. הכל תחת קורת גג אחת שמטרתה למצוא את הדרכים בהן אנחנו יכולים לשפר את איכות החיים שלנו ושל אחינו ואחיותינו החיים עם הנגיף. ובמילים אחרות: לשנות את העולם. אני זוכר איך, כולי מסמורטט אחרי טיסה טרנס- אטלנטית, נכנסתי לאולם ההרצאות והעיניים שלי נפערו בתדהמה: יש עוד כמוני! כמובן שהייתי חייב להיות סנטימנטלי ולבכות מעצם המעמד אבל נניח לזה כרגע.. כאדם החי עם HIV, בדידות היא איום ממשי וקיים שאי אפשר להתעלם ממנו. וניסיתי להתעלם.. מלא זמן. בשנים האחרונות, כחלק מתהליך התבגרות (וההבנה שכהומו בן 35 שחי עם HIV  מחוץ לארון) לא יכולתי להתעלם מהעובדה שערכו של "ההון ההומואי" שלי הולך ופוחת. קודם כל, כי שוק הבשר הולך ומתרענן ולא משאיר הרבה מקום לאלו מאיתנו שמתבגרים (אף אם מתבגרים בצורה מעוררת קנאה), שנית- הגיל. אובייקטיבית, ככל שאני מתבגר, פלח האוכלוסיה שמעניין אותי/מעוניין בי מדולדל- אם בגלל ש"כל הטובים תפוסים" (תרשו לי להתמרמר) ואם בגלל שסקס מזדמן כבר לא מספק את הצרכים שלי. שלישית- אני נשא HIV . בבלוג אחר אולי אכנס לפלוסים שיש בלצאת עם חיובי, לעומת המינוסים אבל כרגע קחו את המילה שלי שזה מסבך את העניינים הגם-ככה-מסובכים שנקראים- דייטינג. אבל לא על זה אני רוצה לכתוב.

הערך שיש לכנס האיידס העולמי, מעבר להיותו פלטפורמה בה כמות האינפורמציה על התחום עולה על כמות תאי המוח המשוקללת של כל המשתתפים, מסמל נקודה קריטית: HIV/איידס מתפתח איתנו. הוא גדל איתנו כחברה. הוא השריש את עצמו כל כך עמוק בחיי היומיום שלנו, בשגרה הרגילה שלנו, שיש אלפי אנשים בעולם, שעל אף שהם לא חיים עם הנגיף- עדיין מוקפים בו. הרבה ביקורת יש על "תעשיית האיידס". קחו לדוגמא את הדיון סביב PrEP- הטיפול המונע המקדים ל-HIV  שמושתת על נטילת תרופות על בסיס יומיומי ע"י שליליים ל-HIV  כדי למנוע הדבקה. הביקורת מעלה טיעונים לגיטימיים על גישת המניעה שתופסת תאוצה בארה"ב – שיקולים כלכליים (מישהו הולך לעשות על זה בוכטה), שיקולים בריאותיים (השתגעת?? לקחת תרופות כדי לא להידבק במחלה?! שים קונדום וזהו!) שיקולים חברתיים (HIV /איידס זה לא רק פאן פאן פאן!). התומכים בגישה מציגים טיעונים משכנעים כפי שכותב ד"ר איציק לוי, מנהל מרכז האיידס בשיבא.

 ייתכן שאילולי הייתי חיובי ל-HIV  בעצמי, הייתי מסכים עם חלק/כל מהביקורת.

אבל אני חיובי ל-HIV.כבר עשר שנים שאני זוכר את זה כל יום כל היום. אני זוכר את זה כשאני לוקח את הכדורים שלי, אני זוכר את זה כשאני נפגש עם אנשים חדשים ואני זוכר את זה כל פעם שאני מסתכל על הקעקוע של הסרט האדום על היד שלי (תוצאה של הכנס לפני שנתיים.) אני משוחרר, בעיני, מכל שיקול שנתפס בעיני כביקורתי, שיפוטי, מפלה לרעה ומתחסד. כשאני חושב על זה שישנם אנשים כמו האחיות במרכזי האיידס, רופאי ורופאות ה-HIV  בישראל, עובדים ועובדות סוציאליים ואפילו עמותה שלמה (ובל נשכח את האתר הזה) שמטרתם היחידה היא לעשות כל מה שאפשר בכדי לשפר את איכות חייהם/ן של חברי הקהילה החיובית ולמנוע הדבקות נוספות- כל מה שאני רואה לנגד עיני זה איך אנשים מן השורה מקדמים את האנושות עוד צעד קדימה לכיוון עולם ללא HIV/איידס.

HIVtalk.com רוצה לחלוק את החוויה הזו איתכם. מדי יום נעלה אייטמים שונים שסוקרים את התכנים המרכזיים של הכנס. אנחנו עובדים בשיתוף עם מארגני הכנס העולמי כדי להביא אליכם את הסרטונים, ההרצאות והראיונות המעניינים ביותר (ובעברית) שיחשפו בפניכם את חוד החנית בכל הקשור לHIV/איידס. כדי לעשות את זה יותר מעניין, בכל יום נעלה פוסטר חדש שיקל עליכם להבין את העולם הזה שבו אנחנו חיים.

עד הבלוג הבא, אשמח לשמוע מכם/ן alon@hivtalk.com

באהבה,

אלון

אודות Alon Madar

אלון מדר, 35, מתגורר בת"א, וחי עם הנגיף (בשלום) כבר 10 שנים. מדר עוסק בתחום איידס/HIV סטודנט לסוציולגיה, דייל לשעבר ופעיל חברתית בייחוד בקהילה הגאה.