יום שלישי , 23 אוקטובר 2018
חם באתר:
דף הבית » חדשות וכותרות » תינוקות, קופים ו-HIV/איידס: מה הקשר?
תינוקות, קופים ו-HIV/איידס: מה הקשר?

תינוקות, קופים ו-HIV/איידס: מה הקשר?

המירוץ למציאת מרפא ל-HIV/איידס ממשיך, וחוקרים לא משאירים אפילו אבן אחת לא הפוכה בחיפוש אחר המרפא. מי שעוקב אחרי התחום וההתפתחויות בו (אנחנו עושים את זה עבורכם/ן, לא לדאוג) עד "לטעם דו ז'ור" של המחקרים: הקשר (הדו- סטרי) בין טיפול בסרטן וטיפול ב-HIV. בפברואר האחרון, פרסמנו כאן מחקר על וירוס הכשל החיסוני של קופים SIV (בן דוד של HIV). ממש בקיצור – הוירוס "הולבש" על תאי הרפס כדי שמערכת החיסון תוכל לזהות אותם ביתר קלות ולסגור להם ת'בסטה. והנה בשבוע שעבר, פורסם מחקר בו הוירוס הוחדר לתאים של קופים מזן מקק שלאחר מכן עברו טיפולים נוגדי סרטן, ספציפית- הקרנות והשתלת מח עצם.

טימות'י ריי בראון, או בכינויו "הפציינט הברלינאי", הוא האדם הראשון שנרפא מ-HIV באמצעות הקרנות והשתלת מח עצם. דבר אחד לא היה ברור: האם הוא החלים בגלל השתלת מח העצם או בגלל שהתאים שהושתלו מחדש בגופו לאחר ההקרנות היו מתורם עם "פגם" גנטי שלא מאפשר לוירוס לחדור למערכת החיסון? ברור לחלוטין שאם השתלת מח עצם, שכוללת "מחיקה" של מערכת החיסון והשתלה של  חדשה (סוג של) היא הסיבה להירפאות מ-HIV אז החוקרים עלו משהו גדול. למה? כי כבר כמה זמן יש ממצאים שתרפיות לטיפול בסרטן, כגון הקרנות וכימותרפיה, יעילות בצורה כזו או אחרת להילחם ב- HIV. בעבר, חלק מהתרופות הראשונות ל-HIV/איידס הכילו את אותם מרכיבים כמו תרופות לטיפול בסרטן. כיום, חוקרים מבינים כי הדרך שבה הגוף שלנו מגיב לסרטן ול-HIV דומה במובנים מסוימים.אז מה גילו הפעם? החוקרים גילו שלא כדאי להיות אופטימיים מדי. התהליך היה כזה: קופים נשאי SIV עברו טיפולי הקרנה כדי "למחוק" את מערכת החיסון המושפעת ובדרך, גם את ה- SIV. מיד לאחר מכן, הם עברו השתלת מח עצם עם תאי גזע מגופם (ולא מתורם אחר). ההיגיון שעומד מאחורי זה טוען, שהסיכוי שהגוף ידחה את התאים המושתלים (והגוף עושה את זה אם הוא לא מזהה את התאים החדשים כחלק ממנו אלא כגוף זר שיש להשמיד) הוא קטן יותר. החוקרים קיוו לגלות שמערכת החיסון של הקופים לא דחתה את ההשתלה ובנוסף, ש-SIV, ש"נמחק" מהגוף בעקבות ההקרנות, לא יחזור. עד כאן הכל נראה טוב ויפה ואפילו הגיוני אם חושבים על זה ליותר מ-5 שניות. השלב הבא היה להפסיק את הטיפול התרופתי ל-SIV שקיבלו הקופים- כדי לראות האם הטיפול נוגד סרטן הצליח ובכך הקופים נרפאו מ-SIV.  אבל כמה שבועות לאחר הפסקת הטיפול התרופתי, הוירוס צץ מחדש.

המסקנה? המחקר הזה מציע שהשתלת מח עצם, או החלפה של מערכת החיסון, היא לא גישה שמבטיחה הצלחה מוחלטת. אם משווים בין המחקר הזה לבין הפציינט הברלינאי, לפציינט (או לרופאיו) היה יותר מזל משכל- מה שהכריע את הכף לטובת בראון היתה ה"פגם" הגנטי של התורם.

ב-2010 במיסיסיפי, ארה"ב נולדה תינוקת לאם שמעולם לא נבדקה ל-HIV ולא ידעה שהיא נושאת את הנגיף. הרופאים, על מנת לצמצמם את יכולת הנגיף להתפשט בתינוקת בגישת PrEP, נתנו לה את הטיפול התרופתי המשולב. בשמונה עשר החודשים שלאחר מכן, בהם המשיכה התינוקת לקבל את התרופות, עקבו הרופאים אחר בריאותה. אך מסיבה לא ברורה, האם הפסיקה להביא את התינוקת לביקורי הרופא הקבועים ולתת לה את הטיפול התרופתי. רק באוקטובר 2013, לאחר שהאם שבה עם בתה לבית החולים, שוב מסיבה לא ברורה, עלה סיפורה לכותרות- רופאיה הכריזו כי היא התינוקת הראשונה שהחלימה מ-HIV וזאת לאחר שבדקו ולא מצאו הוכחות להימצאות הנגיף. לסיפורה של התינוקת ממיסיסיפי היה יכול להיות סוף טוב אילולי באמצע 2014 הודיעו רופאיה כי הנגיף נמצא שוב בדמה. בכך נדחתה האמונה כי טיפול מוקדם (מאוד) עשוי להכריע את הוירוס ולמנוע את היכולת שלו להתפשט בגוף. באוקטובר 2014, דיווח הניו יורק טיימס כי ילד בן חמש במילאנו, איטליה שנולד חיובי ל-HIV וקיבל את הטיפול התרופתי מלידתו ועד גיל שלוש- לא החלים מהנגיף על אף ציפיות רופאיו. מקרה מילאנו ומקרה מיסיסיפי דומים בציפיות שהיו לרופאים- החלמה פונקציונלית ומלאה בעקבות טיפול תרופתי אגרסיבי מוקדם. למרבה הצער, שני המקרים הובילו לאותה תוצאה ואותה מסקנה. אבל אם שואלים פרופ' שרון לווין מאונ' מלבורן, שמכירה את שני המקרים לעומק, אין מקום להיות מופתעים, " זה לחלוטין לא מפתיע שהנגיף צץ מחדש במקרה מילאנו משום זה מה שקורה ב-99% מהמקרים. כאשר שמענו על התינוקת ממיסיסיפי היא כבר לא טופלה תרופתית במשך שנה וחצי ועדיין לא הראתה סימנים של הוירוס וזה מה שעשה אותה ייחודית. אמנם לאחר כשנתיים הוירוס הופיע מחדש אך העובדה שהחזיקה מעמד למשך אותה תקופה עדיין מייחד אותה.."

אז מה נשאר לנו ביד? אחד שהחלים לגמרי, 2 תינוקות שהחלימו אבל לא וכמה קופים שלא עזרו לנו בהרבה. זה נשמע אולי ציני, ספירת המלאי הזו. אבל היא עוזרת לנו להבין שיש לנו עוד הרבה להבין על הוירוס- כדי שנוכל לנצח אותו. באותה מידה, יש הרבה אנשים חכמים שלא מתייאשים וממשיכים לחפש את מה שעדיין לא מצאנו.

אודות Alon Madar

אלון מדר, 35, מתגורר בת"א, וחי עם הנגיף (בשלום) כבר 10 שנים. מדר עוסק בתחום איידס/HIV סטודנט לסוציולגיה, דייל לשעבר ופעיל חברתית בייחוד בקהילה הגאה.