יום רביעי , 26 ספטמבר 2018
חם באתר:
דף הבית » לחיות עם HIV » האם נשאי HIV יכולים לתרום איברים?
האם נשאי HIV יכולים לתרום איברים?

האם נשאי HIV יכולים לתרום איברים?

מחקר דרום אפריקאי קובע: HIV לא מונע תרומת איברים

מה יותר קשה מלחיות עם מחלה כרונית? לחיות עם מחלה כרונית ולהזדקק לתרומת איברים.

לפי דו"ח המרכז הלאומי להשתלות בישראל (אד"י) ב-2014 חלה עליה של ממתינים להשתלת איברים וירידה במספר התורמים. המחסור באיברים לתרומה מורגש בכל העולם (בארה"ב רשימת הממתינים להשתלה כלשהי עומד על 120 אלף). המחסור באיברים להשתלה מתפרש למותם של מטופלים רבים. בניסיון למצוא פתרון למחסור, הקהילה הרפואית פונה למקורות אחרים שעד היום, נפסלו. מקורות אחרים כגון אנשים החיים עם HIV/איידס. בזכות הטיפול התרופתי המשולב, נשאי הנגיף מאריכים חיים ובדומה לאנשים שאינם נשאי הנגיף, עלולים לסבול ממחלות אחרות שמצריכות השתלת איברים. עד לאחרונה, נשאי HIV נדחקו לתחתית רשימת ההמתנה מסיבות לא נעימות אך מובנות: מועמד להשתלה עם מחלה כרונית כמו HIV הוא הימור גדול מדי להצלחת התהליך לעומת מועמד ללא HIV. אבל מה לגבי קבלת איברים לתרומה מנשאי HIV- האם זה אפשרי? האם זה בטוח?

לגבי "האפשרי"- התשובה היא כן. על פניו, אין שום סיבה שאדם החי עם HIV שנוטל את הטיפול התרופתי המשולב ומטפל בבריאותו, לא יוכל לתרום איברים. הסיכונים האובייקטיבים הטמונים בהשתלת איברים (דחיית הגוף המקבל את האיבר המושתל וסיכונים אחרים שנובעים מניתוח) קיימים בכל השתלה.

לגבי "הבטוח" הדעות חלוקות. החשש הגדול ביותר הוא העברת הנגיף מהאיבר המושתל לגוף המקבל, סיכון שלא ממהרים לקחת.

חוקרים בדרום אפריקה שאלו את עצמם: מה אם נשאי HIV יוכלו לתרום/לקבל תרומת איברים מנשאי HIV אחרים? האם הסיכונים נמוכים יותר מאחר ומדובר בהשתלת איברים בין מטופלים עם אותו מצב כרוני? מחקר דרום אפריקאי מצביע שתרומת כליות בין נשאי HIV היא הליך בטוח ובעל אחוזי הצלחה גבוהים. המחקר, שנערך בין השנים 2008-2014 והשתתפו בו כ- 26 מושתלי כליה נשאי HIV, הראה אחוזי הצלחה גבוהים (84% מההשתלות נקלטו כיאות). החוקרים לא ממהרים לצאת בהכרזות גורפות ומדגישים כי הנסתר רב מן הגלוי- החשש להדבקה כפולה (הידבקות בזן שונה של HIV אשר עשוי להיות עמיד לטיפולים מסויימים) כמו גם הצורך בשימוש גדול יותר בתרופות מדכאות מערכת חיסונית שתפקידן לדכא את מערכת החיסון שעלולה לזהות את האיבר המושתל כגוף זר ולהילחם בו.

על אף הסיכונים, מדובר בחדשות טובות. אנשים החיים עם HIV/איידס סובלים מאפליה במערכת הבריאות לאו דווקא בשל דעות קדומות תפלות או סטיגמה מיושנת, אלא בשל חוסר מידע שנובע מחוסר במחקר בתחום. יצירת "מאגר תורמים חיוביים" יכולה לסייע בקיצור רשימת ההמתנה ויצירת "מסלול מהיר" להשתלת איברים לאלו הזקוקים לה.

אודות admin

השאירו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסםשדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>