יום רביעי , 26 ספטמבר 2018
חם באתר:
דף הבית » לחיות עם HIV » איך בוחרים טיפול תרופתי?
איך בוחרים טיפול תרופתי?
עיצוב: אלי גייגר, נורברט

איך בוחרים טיפול תרופתי?

או קיי, אז מתי מתחילים את הטיפול? באיזו תרופה בוחרים, כמה תרופות לוקחים?

כיום, משרד הבריאות קובע שמתחילים טיפול כאשר רמת CD4 יורדת מתחת ל-500, אבל זה לא מספר קדוש. קיימים מצבים רבים שאנחנו מתחילים טיפול גם אם רמת ה- CD4 עוד לא הגיעה לרף הזה. למשל, נשים בהריון, זיהום צולב עם צהבת נגיפית B, פגיעה כלייתית, זוגות בהם אחד מבני זוג שלילי לנגיף ועוד.

ההחלטה על התחלת הטיפול משחקת תפקיד מרכזי כי ברגע שמתחילים – לא מפסיקים. אנחנו כבר לא בשנות ה- 80 או 90 של המאה הקודמת. זה כבר לא אותו "קוקטייל" שצריך ליטול כמות גדולה של כדורים, מספר פעמים ביום. אבל העיקרון הוא אותו עיקרון: הטיפול הוא משולב ומכיל מספר תרופות מקבוצות שונות עם מנגנוני פעולה שונים. הטיפול לרוב מורכב מתרופת שלד (backbone) ותרופה נוספת מאחת הקבוצות העיקריות שנפרט עוד מעט.

ההחלטה לגבי איזה טיפול תרופתי ליטול צריכה להיות משותפת- שלכם/ן ושל הרופא/ה המטפל/ת. בסופו של דבר, הטיפול  התרופתי נועד לשמור על בריאותכם ולמנוע את העברת הנגיף לאדם אחר, חשוב שתקחו חלק מכריע בהחלטה זו.

תפקידו של הטיפול התרופתי המשולב הוא לעצור את פעילות הנגיף (וליתר דיוק- את השכפול שלו) וכך לאפשר למערכת החיסון להתחזק. הטיפול עוצר, אך לא מעלים את הנגיף מהגוף. את הכדורים האלו תצטרכו לקחת על בסיס יומי ולכן חשוב שיתאים לאורח החיים שלכם/ן. אם תעדיפו לקחת את הטיפול התרופתי פעם ביום, בארץ כעת קיימות 3 תרופות בכדור אחד או STR (single tablet regimen). למרות שמדובר בכדור אחד ביום, בסופו של דבר כדור זה מכיל בתוכו 3 תרופות שונות. בקרוב תהיה תרופה רביעית שאושרה על ידי סל הבריאות הנמצאת בתהליכי רישום לפני שתהיה נגישה לציבור. מלבד STR ישנם שילובים של פעם ביום אך יותר מכדור אחד (2-4).

איך מחליטים על הטיפול המתאים ביותר? הנה כמה נקודות שאני לוקחת בחשבון:

  • תדירות: כמה פעמים ביום צריך לקחת את הטיפול?
  • כמות: עמה כדורים בכל פעם?
  • מה תופעות הלוואי של הטיפול לטווח ארוך ולטווח קצר?
  • אינטראקציות עם תרופות אחרות ותוספים שמטופל נוטל
  •  עדות למחלות נלוות
  •  עדות למוטציות של הנגיף אשר עושות אותו עמיד לתרופה זו או אחרת
  •  צורך בנטילה עם אוכל
  • גיל המטופל
  • העומס הנגיפי .

לכן הדו-שיח כאן חשוב. הרופא/ה המטפל/ת רוצים בטובתך- שהנגיף יהיה בשליטה, מערכת החיסון במצב טוב וללא תופעות לוואי אם אפשר.

מה שנכון, זאת לא צריכה להיות החלטה חד צדדית, לא של הרופא ולא של המטופל. ישנם מצבים שמגבילים אותנו בבחירת הטיפול כמו עמידויות של הנגיף, מחלות נלוות או הפרעות בבדיקות מעבדה. עדיין תקבלו הסבר מפורט למה בוחרים אופציה אחת על גבי אחרת, גם אם זה כרוך בכמות גדולה יותר של כדורים או נטילה פעמיים ביום.

כשמתחילים טיפול תרופתי- המטרה היא להישאר איתו ולא "לזגזג" בין טיפולים. אורח חיים, תרופות אחרות או תופעות לוואי הם גורמים קריטיים שמשפיעים על היכולת להיצמד לטיפול לכן חשוב לדבר עם הרופא/ה כדי לבחור (או להחליף) לטיפול שיתאים לצרכים שלך.

אודות admin

השאירו תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסםשדות חובה מסומנים *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>